Automenu - ŠKODA radí ako ušetriť cestou na dovolenku 20 % paliva
Stek - Slovakia banner
Online Eurokalkulačka:
SKK
SKK
EUR
EUR
Využite akcie, ktoré vám ponúkajú partneri spoločnosti Automenu.

  Zobraziť všetky akcie

NAJNOVŠIE

Zimná akcia na autobatérie
https://www.batterycentrum. sk/eshop/?znacka=43...
Prenájom Mercedes-Benz ATEGO s RUKOU
Ložná plocha 4000 x 2100, Najväčšia prípustná hmotnosť 11 990 kg, Prevádzková hmotnosť 7 ...
Kompletný sortiment MOTOBATÉRIÍ SKLADOM!
Len u nás nájdete batérie do všetkých druhov motocyklov. Všetko skladom! Ihneď k dispozícii....

NÁHODNÉ

Castrol Magnatec 5W-40 4 litre - 29,84 EUR (SK holohgram)
www.AUTOSUCIASTKY.com výrazné zníženie cien olejov CASTROL so slovenským hologramom - záruka C...
Banner batérie
Objednávanie: www.olejposta.sk Produktová rada: Power Bull, Starting Bull, Uni Bull....
original olej BMW 5W30
DOPRAVA ZADARMO...

Sadzobník pokút 2016

PONUKA PRÁCE

PRÁCU PONÚKAJÚ

Pravidelná preprava tovaru do 1,5T.
Ponukame pravidelnú prepravu tovaru do 1,5t. Peugeot Boxer . Cena dohodou. ...
Lakovník/Natierač pre Air Livery Ltd.
Ponúkame prácu Lakovníka/Natierača pre Air Livery Ltd. Náplňou práce je povrchová úprava lietadiel –...
Montážne zastúpenie
Hladáme seriózneho zástupcu na montáž a predaj autofólií v Komárne. Ponúkame nadštandartný zárobok a...

  Zobraziť všetky ponuky


PRÁCU HĽADAJÚ

prevoz automobilov,vyrobkov vatšich rozmerov,
VW sharan 7 miest prives špecialny,vyklapaci.plošina 4-2m.spolahlivo,rychlo.Aj zahraničie.Ceny dohod...
Preprava cohokovek Ke-okolie
Ponukám nákladnú autodopravu: Avia sklapac -3, 5t-3, 20m Avia skrinova-3, 5t-4, 50m-7m Dovoz-št...
Osobná preprava limousine Škoda Superb
Súkromná osobná preprava limousine Škoda Superb , po celej EU. Serióznosť, spoľahlivosť. Podrobnej...

  Zobraziť všetky ponuky

ANKETA

Dodržiavate servisné intervaly na výmenu oleja?

áno
Anketa 2307(43%)

nie
Anketa 1439(27%)

snažím sa
Anketa 1602(30%)

Hlasovalo: 5348

REKLAMA

AUTOKLUBY

Opel
Opel Club
BMW
BMW Club
Ford
Ford Club
Cabrio
Kabriolety
Toyota
Toyota Club
Alfa
     Alfa Club     
Škoda
Auto Škoda Club
Swift
Swift Club
Škoda
Audi Club
Swift
Golf Club

ŠKODA radí ako ušetriť cestou na dovolenku 20 % paliva

 « späť na úvodnú stránku

BRATISLAVA 6. júna - Väčšina slovenských dovolenkárov využíva pri ceste na dovolenku vlastné auto. Odborníci zo spoločnosti ŠKODA, v spolupráci s Gerhardom Plattnerom, majstrom sveta v úspornej jazde, predstavili desať tipov pre dovolenkárov ako znížiť spotrebu paliva automobilu.

„Dovolenka pre väčšinu Slovákov znamená nielen relax, ale aj zvýšené finančné výdavky. Odborníci zo spoločnosti ŠKODA preto v spolupráci s Gerhardom Plattnerom predstavili pre dovolenkárov desať tipov ako ušetriť znížením spotreby svojho automobilu,“ uviedla Lucia Busquet, PR manažérka spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Gerhard Plattner, majster sveta v úspornej jazde, nedávno dosiahol so sériovým modelom Škoda Fabia GreenLine na trase dlhej 2 006 kilometrov spotrebu iba 2,21 litra na 100 kilometrov. Motoristi, ktorí budú dodržiavať tieto rady, môžu dosiahnuť zníženie spotreby až o 20 % oproti normovanej hodnote.

Tipy majstra sveta v úspornej jazde:

Jazdite predvídavo. Kto k semaforu na červenú prichádza s nezmenenou rýchlosťou, na poslednú chvíľu zabrzdí a na zelenú zase vyrazí na plný plyn, toho na čerpacej stanici stretnete častejšie ako vodiča, ktorý prispôsobí svoju rýchlosť aktuálnej situácii v prevádzke.

Aj pri krátkych zastávkach vypínajte motor. Kto pred spustenými závorami alebo aj pri krátkych zastávkach vypína motor, šetrí nielen ovzdušie, ale aj svoju peňaženku. V mnohých mestách dodatočné signály ukazujú, ako dlho ešte bude svietiť červená. Obava, že častým štartovaním poškodíte štartér, je bezdôvodná. Štartér je konštruovaný pre niekoľko desiatok tisíc štartovacích cyklov. Ideálny je systém START/STOP vo všetkých verziách modelov Škoda GreenLine. U vozidiel bez systému START/STOP sa neodporúča časté vypínanie motora, napríklad v mestskej premávke na každej križovatke.

Nejazdite vo vysokých otáčkach. Čím nižšie otáčky motora, tým nižšia je aj spotreba paliva. Po rozjazde plynulo preraďujte, až kým nedosiahnete požadovanú rýchlosť. "Plachtenie" na najvyššom prevodovom stupni znižuje nielen hladinu hluku a emisie škodlivín, ale aj náklady na pohonné hmoty.

Jazdite plynule. Zbytočné zrýchľovanie stojí veľa paliva. Najpohodlnejšie možno "plachtiť" so zapnutým tempomatom. Jeho nevýhoda však je, že - na rozdiel od Vás - nepremýšľa. Čo to znamená pre spotrebu Vášho vozidla, to vysvetlíme v ďalšom bode.

Prispôsobte štýl jazdy profilu trate. Ak sa na trase strieda stúpanie a klesanie, mali by ste už pri klesaní dbať na to, aby vaše vozidlo dosiahlo rýchlosť, pri ktorej bude mať na nasledujúcom stúpaní čo možno najväčšiu zotrvačnosť. Motor potom môže podávať nižší výkon a pracuje o to šetrnejšie.

Kontrolujte správne nahustenie pneumatík. Nízky tlak vedie k tomu, že sa pneumatiky sploštia. To nielenže znižuje ich životnosť, ale zároveň zvyšuje spotrebu až o desať percent. Je preto veľmi dôležité dohusťovať pneumatiky podľa aktuálneho zaťaženia vozidla a tiež na základe odporúčaných hodnôt výrobcu. Zimné pneumatiky s hrubým vzorom môžu mať vyšší valivý odpor, ktorý tiež vedie k vyššej spotrebe paliva. Aj tu je preto nevyhnutné hustiť podľa pokynov výrobcu.

Nevozte so sebou nepotrebnú záťaž. Kto v batožinovom priestore vezme na výlet aj zbytočný náklad, mrhá peniazmi. 100 kilogramov dodatočnej záťaže "stojí" v závislosti na konkrétnom vozidle zhruba 0,7 litra na 100 kilometrov.

Nezvyšujte aerodynamický odpor. Nosič bicyklov alebo lyží na streche síce demonštruje, že ste športovo založený, ale zbytočne zvyšuje spotrebu paliva, ak je nevyužitý. Ak si na cestu na dovolenku namontujete strešný box, môžete tým v závislosti na rýchlosti zvýšiť spotrebu až o dvadsať percent.

Klimatizáciu používajte s rozvahou. Plný výkon klimatizácie môže u vozidla vyššej strednej triedy zvýšiť spotrebu paliva až o dva litre na sto kilometrov. Lekári navyše varujú pred nebezpečenstvom akútneho prechladnutia, pokiaľ bude vnútorná teplota nižšia o viac ako 6 ° C ako vonkajšia teplota. Jazda s otvoreným bočným okienkom zníži vnútornú teplotu len nepatrne. Spotreba je pritom ale vyššia ako pri zapnutej klimatizácii. K tomu je nutné pripočítať ešte znížený komfort jazdy kvôli prievanu a silnému aerodynamickému hluku.

Nečakajte, až sa motor zahreje. Aj v najtuhšej zime môžete s moderným autom vyjsť okamžite po naštartovaní. Ak pritom motor nebudete hneď vytáčať do najvyšších otáčok, znížite tak nielen zaťaženie životného prostredia, ale aj spotrebu Vášho vozidla. Palivo ušetríte aj tým, že sa pripútate ešte pred naštartovaním.