Automenu - Bazometer: Lesná a iná zver na cestách
Stek - Slovakia banner
Online Eurokalkulačka:
SKK
SKK
EUR
EUR
Využite akcie, ktoré vám ponúkajú partneri spoločnosti Automenu.

  Zobraziť všetky akcie

NAJNOVŠIE

Zimná akcia na autobatérie
https://www.batterycentrum. sk/eshop/?znacka=43...
Prenájom Mercedes-Benz ATEGO s RUKOU
Ložná plocha 4000 x 2100, Najväčšia prípustná hmotnosť 11 990 kg, Prevádzková hmotnosť 7 ...
Kompletný sortiment MOTOBATÉRIÍ SKLADOM!
Len u nás nájdete batérie do všetkých druhov motocyklov. Všetko skladom! Ihneď k dispozícii....

NÁHODNÉ

Autobatérie BANNER pre osobné vozidlá - doprava do 24 HOD
www.autobaterie24.sk, najlacnejšie autobatérie VARTA, BANNER doprava do 24 HOD, osobny odber v Bra...
H11 35W xenonová výbojka,4300K,5000K,6000K, 12V/24V
Náhradná výbojka k prestavbovej xenónovej sade. Farba svetla: 4300K, 5000K, 6000K. Uveden...
Bull horn siréna, 12V, 115dB, 1,2KG
Kód produktu: sn-152 Elektromagnetická siréna s hlbokým tónom pripomínajúcim zvuk býka č...

Sadzobník pokút 2016

PONUKA PRÁCE

PRÁCU PONÚKAJÚ

Pravidelná preprava tovaru do 1,5T.
Ponukame pravidelnú prepravu tovaru do 1,5t. Peugeot Boxer . Cena dohodou. ...
Lakovník/Natierač pre Air Livery Ltd.
Ponúkame prácu Lakovníka/Natierača pre Air Livery Ltd. Náplňou práce je povrchová úprava lietadiel –...
Montážne zastúpenie
Hladáme seriózneho zástupcu na montáž a predaj autofólií v Komárne. Ponúkame nadštandartný zárobok a...

  Zobraziť všetky ponuky


PRÁCU HĽADAJÚ

prevoz automobilov,vyrobkov vatšich rozmerov,
VW sharan 7 miest prives špecialny,vyklapaci.plošina 4-2m.spolahlivo,rychlo.Aj zahraničie.Ceny dohod...
Preprava cohokovek Ke-okolie
Ponukám nákladnú autodopravu: Avia sklapac -3, 5t-3, 20m Avia skrinova-3, 5t-4, 50m-7m Dovoz-št...
Osobná preprava limousine Škoda Superb
Súkromná osobná preprava limousine Škoda Superb , po celej EU. Serióznosť, spoľahlivosť. Podrobnej...

  Zobraziť všetky ponuky

ANKETA

Dodržiavate servisné intervaly na výmenu oleja?

áno
Anketa 2306(43%)

nie
Anketa 1439(27%)

snažím sa
Anketa 1599(30%)

Hlasovalo: 5344

REKLAMA

AUTOKLUBY

Opel
Opel Club
BMW
BMW Club
Ford
Ford Club
Cabrio
Kabriolety
Toyota
Toyota Club
Alfa
     Alfa Club     
Škoda
Auto Škoda Club
Swift
Swift Club
Škoda
Audi Club
Swift
Golf Club

Bazometer: Lesná a iná zver na cestách

 « späť na úvodnú stránku

BRATISLAVA 22. augusta - Kto si pod pojmom „iná zver“ v názve môjho príspevku predstavuje niečo iné ako ja, napríklad cestných pirátov, chcem ho upozorniť, že poznáme aj poľnú aj domácu zver a tá má od prírody dostatočne vyvinutý pud sebazáchovy aby sa hrozbe usmrtenia nevystavovala tak často, ako už spomenutí cestní piráti. Je vôbec možné predchádzať zrážkam vozidiel so zvieratami na cestách a čo musí vodič urobiť, aby takáto dopravná nehoda nemala okrem hmotnej škody aj trestnoprávnu alebo finančnú dohru?

Oddeliť všetky cesty plotom od okolitej prírody je číry nezmysel. Až takým nezmyslom nie je postaviť ploty aspoň vedľa najfrekventovanejších úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. To by si však žiadalo vybudovať aj dostatočné množstvo nadchodov pre migrujúcu zver. A tých máme na Slovensku, ak som dobre pozeral, jeden alebo najviac dva. Ale vráťme sa radšej do reality. Zákon o cestnej premávke v §-e 16, ods. 1 ukladá vodičovi nasledovnú povinnosť:

Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

Z uvedeného znenia zákona pre nás vodičov vyplývajú dve zásadné okolnosti. Provou je prispôsobenie rýchlosti iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Nuž pri jazde v nočných hodinách a v horskom teréne by v každom ročnom období mal vodič predvídať aj pohyb lesnej zveri a sledovať nielen cestu pred sebou ale aj jej bezprostredné okolie. Tam, kde to pre stromy a krovinaté porasty nie je možné, aj znížiť rýchlosť jazdy. Rovnako tak by si mal počínať na úsekoch vyznačených výstražnými dopravnými značkami A 17 - zvieratá a A 18 - zver. Ani pri najväčšej opatrnosti však nedokáže zabrániť zrážke s lesnou alebo inou zverou, ktorá mu náhle vbehne do jazdy. Ak pri nej dôjde k zraneniu vodiča, alebo inej osoby, alebo vznikne škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody, tak ako pri každej inej dopravnej nehode, aj pri zrážke s diviakom alebo srnkou policajti skúmajú aj túto skutočnosť. Zver stojaca na ceste, ktorá vplyvom oslnenia reflektormi nevie reagovať, vytvára prekážku v cestnej premávke. Tu už musí brať vodič do úvahy druhú okolnosť uvedenú v §-e 16 Rýchlosť jazdy a síce, že smie jazdiť len primeranou rýchlosťou aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Preto sa ľahko môže stať, že policajti podľa zistených faktov označia za vinníka dopravnej nehody práve vás. Vodič je povinný každú zrážku s lesnou zverou oznámiť policajtom, lebo za dopravnú nehodu sa podľa §-u 64, ods. 2, písm. a) považuje aj škodová udalosť ak nie je splnená niektorá z povinností §-u 66, ods. 6. No a v uvedenom §-e odst. 6 znie:
... Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.

Lesná zver je majetkom poľovného združenia, v ktorého revíri sa nachádza. Oznámiť každú zrážku vozidla s lesnou zverou policajtom je potrebné preto, lebo policajti vedia okamžite vyrozumieť zástupcov príslušného poľovného združenia a to aj v nočných hodinách aby ste im mohli poskytnúť osobné údaje a vedia v spolupráci s nimi zabezpečiť čo najrýchlejšiu zjazdnosť cesty. Týmto predídete aj možným komplikáciám pri náhrade škody od poisťovní.

Rada na záver:
Zrazenú zver sa za žiadnych okolností nesnažte naložiť do auta a potichučky s ňou ufujazdiť preč. To už nie je porušenie zákona o cestnej premávke ale trestný čin pytliactva.